Byliśmy na miejscu, więc oprócz części merytorycznej mogliśmy poczuć bezpośrednio tę niesamowitą siłę i entuzjazm, którym wizjonerzy z Dynatrace zarazili wszystkich uczestników konferencji, ustanawiając zupełnie nowy poziom Obserwowalności. Od konferencji minęło dopiero kilka dni, a już Causal AI, wszystkie dane połączone kontekstem i zautomatyzowane operacje stały się gorącym temat w dyskusji o przyszłości zastosowania danych z Observability. Obserwowalność wspiera bezpieczeństwo, bezpieczeństwo wspiera obserwowalność – w Dynatrace te dwa światy wzajemnie się przenikają. Dzięki tej synergii, dzięki połączonej perspektywie i nowym mechanizmom analizy najlepsza w swojej klasie otwarta, oparta na AI Platforma Dynatrace staje się jeszcze lepsza.
Przyszłość obserwowalności wg Dynatrace to możliwość inteligentnej, masowej analizy zróżnicowanych danych pochodzących ze zróżnicowanych źródeł i umiejętność znajdowania powiązań oraz zależności między nimi. To wykorzystanie uzyskiwanych z analizy odpowiedzi do sterowania automatycznymi procesami, bazującymi na wynikach pracy sztucznej inteligencji. Tradycyjne, silosowe i zamknięte rozwiązania zwyczajnie nie radzą sobie ze skalą i już nie są w stanie dostarczyć wartości organizacjom, które dążą do automatyzacji działań sterowanych obserwowalnością czasu rzeczywistego. Dlatego ogłoszone na konferencji zmiany w Platformie Dynatrace to innowacje zdejmujące dotychczasowe ograniczenia w świecie obserwowalności:
Po pierwsze – ANALITYKA BEZ OGRANICZEŃ, czyli każdy może stać się specjalistą od inżynierii danych. Grail – zupełnie nowy „Causal Data Lakehouse” umożliwia masowe, równoległe przetwarzanie i analizę informacji. Niespotykana wydajność – 1000 Petabajtów na dzień, brak konieczności indeksowania, brak rehydracji sprawiają, że wszystkie dane dostępne są od ręki, a strukturę wynikową budujemy w locie za pomocą DQL – Dynatrace Query Language. DQL to nowa jakość analityki i przetwarzania olbrzymich zbiorów danych dla każdego użytkownika – właściciela biznesowego, „człowieka od aplikacji”, czy zespołu bezpieczeństwa. Jako jedyne rozwiązanie na rynku, Dynatrace przechowuje logi, zdarzenia biznesowe, metryki i trace-y w jednym miejscu, zachowując kontekst wzajemnych powiązań. Kontekst robi różnicę, kontekst staje się tym, co pozwala AI analizować dane i dostarczać nam użyteczne odpowiedzi i wskazówki. Tym samym Grail staje się kamieniem milowym w rozwoju obserwowalności.
Jeszcze lepsza współpraca między zespołami wspierana jest nowymi dashboardami i przede wszystkim Notebookami. Notebooki pozwalają na wykonywanie i współdzielenie analizy opartej o DQL, wizualizacje i własne bloki kodu przetwarzające dowolnie dane zbierane w Platformie.
Po drugie – AUTOMATYZACJA BEZ OGRANICZEŃ, czyli każdy może automatyzować to wszystko, co blokuje adopcję DevSecOps, SRE czy w końcu ogranicza cykl tworzenia i dostarczania aplikacji. Dynatrace AutomationEngine pomaga w prosty sposób, przy użyciu gotowych, w pełni kastomizowalnych komponentów tworzyć automatyczne przepływy sterowane harmonogramami, zdarzeniami czy informacjami płynącymi ze sztucznej inteligencji pracującej na danych z Observability, Security i Biznesu.
Po trzecie – KAŻDY PRZYPADEK UŻYCIA BEZ OGRANICZEŃ. Koniec ze sztywnymi funkcjonalnościami i predefiniowanymi ekranami analitycznymi. Dynatrace AppEngine pozwala pisać własne aplikacje pozwalające analizować dane z obserwowalności, bezpieczeństwa czy biznesu. Zarówno te pochodzące z Dynatrace jak i zaczytywane z zewnątrz. Site Reliability Guardian, DevSecOps Lifecycle Coverage with SNYK, Carbon Impact to pierwsze przykłady nowego silnika i nowych możliwości.
Część ogłoszonych innowacji będzie dostępna już za chwilę, w drugim kwartale. Naszym zdaniem jednak już dziś warto rozpocząć przygotowania i brać pod uwagę te nowe możliwości przy projektowaniu architektury aplikacji, projektach migracyjnych czy przy zwykłym utrzymaniu. Oczywiście trudno w kilku linijkach tekstu opisać wszystko to, co naszym zdaniem jest największym przełomem w podejściu do obserwowalności w historii. Na szczęście wszystkie sesje są dostępne na żądanie – wystarczy tylko wejść na stronę https://www.dynatrace.com/perform/on-demand/perform-2023
Albo, do czego gorąco zachęcamy, po prostu skontaktujcie się z nami. Chętnie podzielimy się wiedzą uzyskaną z pierwszej ręki.