Cloud migration nieustannie rośnie na popularności - coraz więcej firm decyduje się przenieść przynajmniej część swoich zasobów do sieci. Nie ma w tym nic dziwnego, bo migracja do chmury niesie wiele korzyści. Na czym polega migracja do chmury i kiedy warto ją rozważyć?
Migracja do chmury - co to jest?
Cloud migration to inaczej migracja danych do chmury. Jest to proces polegający na przeniesieniu wszystkich lub wybranych danych lub procesów do chmury. Chmura to zbiór zasobów obliczeniowych, które znajdują się na serwerach w centrum danych zewnętrznego dostawcy. Umieszczone w niej dane są dostępne w pełni online - z każdego miejsca, urządzenia i o każdej porze.
Istnieje kilka rodzajów chmury:
- publiczna - w tym modelu dostawca oferuje zasoby obliczeniowe przez Internet, a cała infrastruktura znajduje się w jego centrum danych, z którego korzysta wielu klientów. To dostawca odpowiada za utrzymanie, bezpieczeństwo i modernizację sprzętu.
- prywatna - firma korzysta z wydzielonej części zasobów obliczeniowych dostawcy. Ten typ chmury polecany jest przede wszystkim organizacjom, które chcą umieścić w chmurze dane wrażliwe lub potrzebują większej kontroli. Serwer jest wówczas przeznaczony dla jednego klienta.
- hybrydowa - jest to połączenie dwóch powyższych typów chmury, które może wyglądać różnie w zależności od potrzeb i modelu przyjętego przez konkretną organizację.
Migracja danych do chmury - korzyści
Cloud migration oznacza przede wszystkim znaczną redukcję lokalnej infrastruktury. Wiąże się to z jej modernizacją, a także ogólnym zmniejszeniem wydatków na IT oraz zminimalizowaniem zagrożeń. Niesie to szereg korzyści, takich jak:
- Optymalizacja kosztówMniej rozbudowana infrastruktura to niższe koszty jej utrzymania, licencji, zabezpieczeń i modernizacji. Wymaga także zatrudnienia mniejszej liczby pracowników IT.
- Skalowalność i dostępnośćFirmy korzystające z chmury rozliczają się z dostawcami w modelu pay-per-use, a więc płacą jedynie za faktycznie wykorzystywane zasoby. Nie muszą więc ponosić kosztów utrzymywania niepotrzebnej infrastruktury, a w momencie zwiększonego zapotrzebowania mogą w każdej chwili rozszerzyć zakres usługi. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową, środowiska chmurowe mogą się auto-skalować, zapewniając tym samym wysoką dostępność usług biznesowych.
- Poprawa zabezpieczeńDostawcy narzędzi chmurowych korzystają z zaawansowanych narzędzi bezpieczeństwa, które zapewniają właściwą ochronę danych. Oferowany poziom zabezpieczeń często jest znacznie wyższy niż ten, jaki organizacja może osiągnąć we własnym zakresie.
- Tworzenie backupów i łatwe odzyskiwanieKorzystanie z chmury sprzyja utrzymaniu ciągłości biznesu dzięki tworzeniu kopii zapasowych i możliwości łatwego odzyskiwania danych po awarii.
- Ułatwienie pracy zdalnejDzięki temu, że zasoby chmurowe są dostępne online w każdym miejscu na świecie, chmura wspiera digitalizację organizacji i usprawnia pracę zdalną. Przyczynia się to do wydajniejszej pracy i wzrostu zadowolenia pracowników.
- Zwiększenie wydajności pracownikówDzięki automatyzacji powtarzalnych zadań oraz delegowaniu obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zespoły IT mogą skupić się na bardziej kreatywnej lub strategicznej pracy i wnosić w ten sposób większą wartość do organizacji.
Strategia migracji do chmury - jak ją zaplanować?
Jak dobrze zaplanować migrację do chmury? Aby migracja była skuteczna i sprawna, konieczne jest przeprowadzenie jej według sprawdzonego planu. Możesz wykorzystać jedną z kilku podstawowych strategii:
- Rehost - polega na przeniesieniu aplikacji bez zmiany jej architektury. Pozwala to na względnie szybką migrację.
- Refactor - wiąże się z modyfikacją aplikacji (jej architektury, komponentów, bazy danych czy kodu), aby lepiej dopasować ją do chmury.
- Replatform - polega na przeniesieniu aplikacji bez istotnych zmian w jej architekturze, ale przy zmianie silnika bazy danych lub systemu operacyjnego.
- Rebuild - obejmuje całkowitą przebudowę aplikacji i zmianę jej architektury.
- Replace - wiąże się zastąpieniem istniejącej aplikacji inną o podobnych funkcjonalnościach.
Migracja do chmury z Omnilogy
Przykładowo, w Omnilogy przeprowadzamy migrację do chmury z wykorzystaniem narzędzia Dynatrace. Jest ono w stanie znacznie zmniejszyć ryzyka związane z migracją, niezależnie od strategii, którą wybierzesz. Dynatrace pozwala m.in. na skuteczne zbieranie danych w czasie rzeczywistym, rozpoznawanie zależności czy inteligentne przenoszenie baz danych.
Platforma oferuje m.in.:
- Automatic Data Capture - automatyczne przechwytywanie danych w dynamicznych środowiskach chmurowych
- Automatic Distributed Tracing - śledzenie rozproszone ze szczegółami na poziomie kodu na dużą skalę
- Continuous Dependency Mapping - automatyczne odwzorowanie zależności w czasie rzeczywistym
- Explainable AI Engine - dostarczanie automatycznych odpowiedzi i spostrzeżeń.
Strategia migracji do chmury w Omnilogy obejmuje m.in.:
- Ustalenie zakresu i metody migracji
- Zbudowanie punktu odniesienia - określenie stanu i parametrów aplikacji przed i po migracji
- Monitorowanie postępu i zapewnienie jakości z wykorzystaniem application-level monitoring i praktyk SRE
- Zabezpieczenie systemu z uwzględnieniem ekspozycji na nowe ryzyka (wdrożenie Secutiry in the Cloud i RASP - Runtime Application Self Protection). Korzystamy tutaj m.in. z narzędzia SysDig, które wzmacnia bezpieczeństwo, pomagając w rozpoznawaniu podatności i zapobieganiu atakom.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszej strategii cloud migration i cloud security, przeczytaj nasz tekst: 5 kroków, które przyspieszą migrację do chmury z Dynatrace.